Jak i w co ubierać niemowlaka zimą?

Niejednokrotnie słyszeliśmy, aby nie przegrzewać maluszka. Jak zatem ubrać dziecko, aby nie zmarzło ale i się nie spociło podczas zimowych spacerów. Jako młodzi rodzice, nie mamy wielkiego doświadczenia i z troski o malucha często ubieramy go za ciepło. Przepocenie się w chłodny dzień może skutkować przeziębieniem. Kolejną niewiadomą jest jak ubierać malucha w mieszkaniu. Jak każde z nas maluchy też mają swoją indywidualną preferencję. Ogólnie znanym sposobem jest ubieranie malucha o jedną warstwę więcej niż jesteśmy ubrani my sami. Ubieranie malucha zimą to nie jest wcale łatwą sprawą, dlatego podpowiemy : Jak ubierać malucha w mieszkaniu w zimowe miesiące Jak ubierać niemowlaka po kąpieli W co ubrać niemowlaka do snu Jak ubierać niemowlaka na spacer Zanim rozwiejemy wątpliwości w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na materiały, z których wykonane są ubranka. Pamiętajmy aby były to materiały naturalne, oddychające, oddające wilgoć na zewnątrz i jednocześnie nie wychładzające. Doskonale sprawdzi się tutaj wysokiej jakości bawełna, bambus oraz wełna. W naszym sklepie lenaodniemowlakadoszkolniaka.pl znajdziecie ubranka takich marek jak Pinokio, Nicol, Ewa klucze, Makoma, Marija
Jak ubierać malucha w mieszkaniu?
Pamiętajmy, aby zimą w pomieszczeniach nie było za ciepło. Przegrzany maluch w domu też może nabawić się kataru. Zalecaną temperaturą jest nie więcej niż 21* C. Wygodnym i wystarczającym strojem na co dzień jest pajacyk niemowlęcy lub zestaw złożony z body z długim rękawkiem i półśpiochów lub bawełnianych spodenek oraz skarpetek. Kiedy w naszym domu jest troszkę chłodniej postawmy na ubranie malucha na tzw. cebulkę. Wtedy na body i spodenki możemy dodatkowo założyć pajacyk. Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy maluchowi nie jest ani za zimno ani za ciepło jest sprawdzenie dłonią karku dziecka. Jeżeli jest zimny to załóżmy jedną warstwę więcej lub przykryjmy malucha kocykiem. Gdy widzimy, że dziecko ma wilgotny karczek, znaczy że jest mu za ciepło. Odkryjmy go wtedy, lub załóżmy coś nieco lżejszego. Kiedy jednak lubimy w domu mieć cieplej, wówczas postawmy na rampersy lub body z krótkim rękawkiem i cienki geterki lub spodenki.
Co ubrać maluszkowi do snu?
Zalecaną temperaturą do snu, jest temperatura ok 19 °C. Jednak to tez zależy od naszych preferencji i różnie to bywa z tą temperaturą. W wysokich kamienicach bywa chłodniej, zaś w mniejszych pomieszczeniach znów cieplej. Jak więc ubrać niemowlaka do snu, aby sen był spokojny i maluch się nie nie wybudzał gdy mu będzie za zimno lub za ciepło? 24-25°C- niemowlęce body z krótkim rękawem + cienki śpiworek 22-23°C- pajacyk z długim rękawem + cienki śpiworek 20-21°C- body z krótkim rękawem + pajacyk z długim rękawem + śpiworek o średniej grubości 18-19°C- body z długim rękawem + pajacyk z długim rękawem + śpiworek o średniej grubości 16-17°C- body z długim rękawem + pajacyk z długim rękawem + skarpetki + gruby śpiworek Poniżej 16 °C do zestawu koniecznie należy dołączyć również ciepłe rękawiczki i czapeczkę
ubieranie niemowlaka po kąpieli
Po kąpieli ubieramy niemowlaka już jak do snu. Jeżeli maluszek ma zimny karczek lub jest wcześniaczkiem możemy dodatkowo założyć cienką, bawełnianą czapeczkę. Pamiętajmy, aby przed snem ją jednak zdjąć.
Jak ubierać maluszka na spacer?
Tutaj mamy dopiero zagwozdkę. Maluch nie powie nam kiedy będzie mu za zimno lub za ciepło. Pamiętajmy o zasadzie sprawdzania karczku dziecka. Warto mieć zawsze ze sobą kocyk, który w każdej chwili możemy odchylić lub przykryć malucha. Podstawą w ubiorze malucha jest bawełniana, oddychająca bielizna: czyli body i spodenki czy półśpiochy lub pajacyk. W dni, kiedy temperatura spada poniżej zera można dodatkowo założyć bluzeczkę i cieplejsze spodenki. Następnie zakładamy niemowlakowi jednoczęściowy kombinezon lub w przypadku większych dzieci spodnie z wyższym stanem, zapinane na szelkach i kurteczkę. Najważniejsze, aby kark i plecki nie były odkryte, ponieważ to one najszybciej się wychładzają. pamiętajmy, aby odzież wierzchnia była mięciutka, w której dziecko będzie się czuło wygodnie i nie będzie krępowało ruchów. Nie możemy zapomnieć o ciepłej czapeczce, rękawiczkach, a na szyjkę założyć mięciutki szalik czy komin odpowiednio dobrany do wieku dziecka, aby nie był za gruby i za wysoki. Bardzo ważnym aspektem jest zabezpieczenie nóżek malucha. Na stopy zakładamy bawełniane skarpetki, kombinezony mają już zabudowane nogawki. Przy większych dzieciach zakładamy ocieplane, zimowe buciki.